Kategorie -Mazedonien

Diaspora Mazedonien Sport

РК Вардар европски ШАМПИОН!

03.06.2019 Германија  РК Вардар е европски ШАМПИОН! РК Вардар е најголемиот македонски освојувач на сите времиња! Вардар се качи на европскиот ракометен трон и...

Diaspora Kultur Mazedonien

Пејачката Тамара Тодевска со песната „Proud“ („Горда“) вечер ќе настапи во втората полуфинална вечер на 64. Евровизија, што се одржува во Тел Авив

Другари и другарки од дијаспората, вечерва гласајте за Тамара Тодевска на Евровизија. Настапува под реден број #17 со песната #Proud. #TeamTamara #ESC2019...

Diaspora Mazedonien

Берлин, Рома или Њујорк, Граѓаните без оглед на нивното место на раѓање и место на живеење ,може да поднесат барање за издавање извод по електронски пат.

15.05.2019 Иселениците побрзо ќе доаѓаат до извод од матично Владата вчера на седница усвои Информација за електронско поврзување на 76 матични подрачја со...

Diaspora Mazedonien Politik

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров во работна посета на Берлин.

13.05.2019 Берлин Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров ќе престојува во дводневна работна посета на Берлин. Во...

Kultur Lernen Mazedonien

Њујорк Тајмс „Посета на папата Франциск ја става Северна Македонија на светската мапа”

Њујорк Тајмс: Завршува тридецениската меѓународна изолација, посета на папата ја става Северна Македонија на светската мапа   Весникот Њујорк Тајмс во текст...