Diaspora

Кралот на српската народна музика Шабан Шаулиќ загина во тешката сообраќајна несреќа во Гутерслох Германија.

17.02.2019

Кралот на српската народна музика Шабан Шаулиќ загина во тешката сообраќајна несреќа во Гутерслох ,Германија.

(06.09.1951 – 17.02.2019)

Ѕвездата на народната музика во почина автомобилска несреќа, според неофицијални информации, бил со личен возач и со кумот, а несреќата се случила во околината на Билефелд поточно на автопатот А2 во близина на Гутерслох ,пеачот вечерта 16.02 .2019 пеел во клубот Фаринда.

Несреќата ја предизвикал несовесен пијан 34годишен човек кој управувал без возачка дозвола. 

Автопатот А2 беше блокиран цели 2,5 часа после несреќата.

Шабан Шаулиќ потоа итно е префрлен со хелихоптер на прва помош во болница Сант Елизабет во Гутерслох, каде и починал,кумот Слободан е на интензивна нега.

Инфо од болницата во Гутерслох.

  АС 

Видео од последниот настап 16.02.2019 ▶️