Unkategorisiert

Која е Урсула Фон Дер Лејен, првата жена што ја предводи Комисијата на ЕУ

03.07.2019 Германија

Која е Урсула Фон Дер Лејен, првата жена што ја предводи Комисијата на ЕУ

 

По тридневни преговори, лидерите на Европската Унија синоќа ја номинираа германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен за нов шеф на Европската комисија. Ако нејзиниот избор биде одобрен од Европскиот парламент, таа ќе стане прва жена на оваа функција.

Шеесет и една година, од кои 14 помина како министер за ЦДУ: Фон дер Лејен е лекар и има долга политичка кариера зад себе. Се смета за лојалист на Ангела Меркел

Урсула фон дер Лејен е првата жена во историјата која го презеде водството на европската извршна власт. Германската министерка за одбрана и лојалист на Ангела Меркел, на 2 јули 2019 година таа беше назначена за претседател на Комисијата на ЕУ по неколкудневните преговори. Страстен за сонот на сојузната Европа, Фон дер Лејен е член на ЦДУ, Христијанско-демократска партија на Германија. Родена во Иселс (Белгија) на 8 октомври 1958 година, таа поминала голем дел од својата младост во Белгија, каде што студирала во европското училиште во Брисел. Тука учи, покрај германски, француски и англиски јазик. Потоа, додека студира во Лондон, тоа мора да користи лажно име затоа што е на листата на цели на германска терористичка организација од тоа време. Подоцна, нејзината универзитетска кариера вклучува студии по економија, диплома по медицина во Хановер и период поминат на Универзитетот Стенфорд. Таа е мајка на седум деца родени во дванаесет години брак со друг лекар кој стана претприемач. Таа има сина крв во вените како што се спушта од баронот од Бремен, кој се збогатил со трговија со Русија кон крајот на деветнаесеттиот век. Политички, сепак, таа е “ќерка на уметноста”: нејзиниот татко, Ернст, веќе долго време е претседател на земјата на Долна Саксонија.

Министер на ЦДУ веќе 14 години

Од нејзините шеесет и една година, четиринаесет години помина непречено како министер на ЦДУ. Вон дер Лејен се приклучи на партијата во 1990 година и, по некое локално искуство, направи голем скок во националната политика во 2005 година: Меркел ја избра како министер од 2005 до 2009 (таа беше мајка на Елтерзеит, родителско отсуство за тато и шампион на борбата против онлајн порнографијата). Од 2009 до 2013 година била назначена за раководител на Одделот за труд и социјални работи. Конечно пристигнува, првата жена во историјата на Германија, на врвот на Министерството за одбрана.

Проблемите што ја водат армијата

Последните шест години, преминаа на командни генерали и адмирали, не беа прошетки. Пред две години Фон дер Лејен е во центарот на главен судир со воените лидери: во скандалот околу присуството на про-нацистички војници во Бундесверот (германските вооружени сили), министерот ги обвинува генералите за “слабост” во однесувањето на армијата и објави голема реформа на вооружените сили, барајќи повеќе инвестиции за одбрана. Пред неколку дена, наместо тоа, станува збор за контроверзии околу трошоците за консултантите на министерството, во кои не беа поштедени груби напади врз печатот. Покрај тоа, во 2015 година таа е обвинета дека ја копирала дел од нејзината теза: на крајот, обвинението било утврдено како неосновано.

Малку сакана од партиската база

Во нејзиното минато не постојат само примати и успеси. Таа беше кандидат и за генерален секретар на НАТО и за претседател на Германската република, на местото на Франк-Валтер Штајнмаер. Но, во двата случаи таа не успеа да ја грабне номинацијата. Како и во CDU, каде што на крајот делфинот назначен од Меркел беше Annegret Kramp-Karrembauer. Според некои набљудувачи, причината е дека Фон де Лејен “е повеќе пријателски со Меркел отколку партиската база”, каде што таа не ужива голема поддршка. Нејзините ставови за економски прашања се малку познати, но таа отсекогаш кажувала дека е убеден федералист. “Мојот стремеж е да стигнам до Соединетите држави на Европа: замислете Европа на моите внуци не како излитена унија на држави заробени во нивните национални интереси”, рече тој во едно интервју. Што се однесува до нашата земја, Фон дер Лејен беше во центарот на контроверзноста околу мисијата Софија за спасување на мигрантите на Медитеранот: таа го обвини Рим дека ја саботирал, пред самата Германија да ја напушти мисијата.