Kategorie -Kultur

Diaspora Kultur Mazedonien

Пејачката Тамара Тодевска со песната „Proud“ („Горда“) вечер ќе настапи во втората полуфинална вечер на 64. Евровизија, што се одржува во Тел Авив

Другари и другарки од дијаспората, вечерва гласајте за Тамара Тодевска на Евровизија. Настапува под реден број #17 со песната #Proud. #TeamTamara #ESC2019...

Kultur Lernen Mazedonien

Њујорк Тајмс „Посета на папата Франциск ја става Северна Македонија на светската мапа”

Њујорк Тајмс: Завршува тридецениската меѓународна изолација, посета на папата ја става Северна Македонија на светската мапа   Весникот Њујорк Тајмс во текст...